Ana Sayfa

Medeniyet Kurumsallaşmış Ahlaktır

e-Posta Yazdır PDF
Yeryüzü; insanlığın macerasına tanık olduğu sürece sayısız medeniyete ev sahipliği yaptı. Antik medeniyetler, kavimsel medeniyetler, mistik medeniyetler, bölgesel medeniyetler, modern medeniyetler, kayıp medeniyetler.

Çok farklı formlarda gelişen birlikte yaşama disiplinlerinden, zengin tarih ve kültür dokuları oluştu. Kuşaklar boyunca oluşan birçok medeniyetin izleri de günümüze kadar süregeldi.

Anadolu ise, tarih boyunca medeniyetin beşiği olarak anıldı. İlk çağlardan bu yana en köklü medeniyetlerin tohumları bu topraklarda yeşerdi. Farklı medeniyetlerin yolları bu coğrafyada kesişti; kültür ve değerler paylaşıldı, aktarıldı, zenginleşti.

Gecmişten günümüze taşınan kayıt ve eserler önceki dönemler hakkında bizlere ipuçları verirken, gizli kalmış yönleri ve çözülmeyen sırları ile dünyada hüküm süren tüm medeniyetler ilgi ve merak uyandırmayı daima başardı...

Mistik medeniyet kültürü ise taşıdığı teknik, etik ve estetik bütünsellik ile medeniyetler içindeki farklılığını her yönden ortaya koydu. İdeal bir medeniyet modeli olarak, geçmiş ve güncel yansımaları ile insanlar için eşsiz bir cazibe kaynağı oldu...